22 Ağustos 2012 Çarşamba

Anne sütü - Sağarak saklanması


Tuna'nın neredeyse yaşına gireceği düşünülürse belki de bu yazı için biraz geciktim, ama yazının içeriğinin öneminden dolayı aklıma gelmişken kağıda dökmek istedim.

Anne sütünün bebek için önemi, sütü gelmeyen, yetmeyen anneler, emmek istemeyen bebekler, uykusuna kıyamayan emzirmek yerine mamayı tercih eden anneler, aman beslensin diye anne sütü yerine ek gıdaya ağırlık veren anneler için yaşadıklarımı, deneyimledikleri ve okuduklarımı paylaşmak istiyorum.

Tuna'yı ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledim. Kilo alımı ve büyümesi gayet normal ve düzenliydi. (Sırf anne sütü ile bebekler bir ayda 1500-1800 gram kilo alabiliyorlar.) Süt dışında bir de su verdim oğluma. Sütün bebek için yeterli olması için sadece bol bol emzirmek ve düzenli beslenmek gerekiyor. Önce anne düzenli ve sağlıklı beslenmeli, gıdasına ve özellikle sıvı alımına dikkat etmeli ve sık sık emzirmeli ki, sütü bol ve yeterli olsun. Sütüm az bekleyeyim, biriksin, çoğalsın fikri tamamen yanlış, bebek emdikçe uyarılma ile meme süt üretiyor, sağma makinası ile süt gelmezken bebeğinizi emzirdiğinizde sütünüz gelmeye devam eder. Emzirirken memeyi boşaltmak lazım. İlk aylarda bebek doyduktan sonra da emmeye hevesli oluyor, fakat göğüs ucu yarası ve acımalar olabiliyor, bebeğin her göğüste 10-15 dakika kalması doyması için gayet yeterli bir zaman.

Eğer benim gibi çalışan bir anneyseniz ve bebeğinizi erken dönemde bırakıp işe dönmek gibi bir zorunluluğunuz var ise, ben daha ilk günlerden sütünüzü sağarak saklamanızı tavsiye ederim. Hem ilk dönemlerde anne sütündeki yağ miktarının fazlalığı ( 100 ml'de 7 gram kadar), hem bebeğin ilk aylarda memedeki sütü tamamen bitirememesi, hem de fazla süt üretimini düşünülürse sağarak süt biriktirmenin en efetif dönemi ilk 3-4 ay. Ben bu dönemde dolabımın dondurucu bölümünde baya bir miktar süt biriktirdim, 3.aydan sonra işe başladığımda günlük olarak sağmaya devam ettim, fakat yetmemesi durumunda stoklarımızdaki sütler takviyesi ile 6 ay başka gıdaya geçmeden anne sütü ile oğlumu besledim.

Sütü günlük olarak sağıyor ve poşetliyordum, her seferinde bir poşet dolduracak kadar süt çıkmadığında aynı gün içinde sağdığım sütleri bir poşet içinde buzluğa kaldırıyordum. Sağdığım sütleri biberonda dolabın üst rafında (peynir bölümüde) maksimum 20 saat kadar beklettiğim oldu,aynı gün içindeki bir poşetmelek için. Dışarıda hiç bekletmemek lazım. Buzlukta ise 6 aya kadar deniyor ama ben en fazla 4 ay kadar sakladım.
Buzluktan çıkardığımız sütleri önce buzdolabında çözdük, ardından içilecek sıcaklığa gelmesi için cattle üzerinde benmari usülü bir metal meyve süzgüsü üzerinde biberon içinde ısttık. Buzluktan çıkarılan sütün uzun süre dışarıda tutularak çözülmesi bozulma ihtimalini arttırdığı için çok uygun değil. Sadece o öğünde tüketilecek sütü buzluktan çıkardık, tek seferde tüketilmeyen sütler malesef tekrar kullanılamıyor:(


Ben işe başladıktan sonra bizim tempomuz şu şekildeydi, sabah emzirip çıkıyordum, öğlene kadar arada bir öğün süt tüketiyordu. Tuna, 3 aylıkken bir öğünde 60 ml civarı yeterliyken, 6. ayda 90 lara, 7.-8.ayda 100-110-120 civarına çıkmıştı. Bebeklerin ay ay tüketim miktarları değiştiği için buzluğa da tek kullanımlık değişik miktarlarda süt koymak kullanışlı oluyor. Öğlen geliyordum, hem emziriyor, hem de sağıyordum, öğleden sonra ben yokken bu sütü tüketiyor, akşamüsütü tekrar emzirme saatinde eve dönmüş oluyordum. Bir sonraki günün sabahına kadar bir ya da iki kere daha sağıyordum, bu sayede oğluma günlük süt sağlayan başarılı inek rolümü devam ettiriyordum.

6 aydan sonra ek gıdalara başladık, ara öğünlerin birinde yoğurt ekledik, zaten tükettiği süt miktarı da arttığı için yine aynı miktarda sağsam da tam denk geliyordu. 7-8 aydan itibaren sağma işi iyice azaldı, Tuna artık tüm sütleri tüketir oldu, buzluktaki stokları da erittik. Şu anda 11.5 aylık, halen haftada iki gün öğlen gidiyorum, akşamları, özellikle geceleri emmeye devam ediyor.

Bu süreçte Philips Avent'in Tekli Elektronik Göğüs Pompasını kullandım, yanında Avent biberonları ile. Saklama poşeti olarak da Lansinoh'u kullandım. İkisinide kesinlikle tavsiye ederim. Hatta pompamın bir parçası kırıldı, servise götürdüm kara kara düşünceler ile, servis süresi ne kadar sürer, ben bu süreçte ne yaparım diye. Problem ana başlıktaydı, hemen değiştirdiler, bizi hiç üzmeden problemi çözdüler, memnundum, bir kere daha memnun kaldım.Lansinoh'un tavisye ettiği saklama bilgileri de şu şekilde;Anne sütünü saklamanın ana hatları:
Sağlıklı bebekler için, anne sütü, 19 - 26 °C oda sıcaklığında altı saate kadar tutulabilir. (LLLI 2008)
Buzdolabında 4 °C ve altında 72 saate kadar saklanabilir. (LLLI 2008)
İçinde buzluk olan tek kapılı bir buzdolabınız varsa, anne sütü buzlukta iki haftaya kadar saklanabilir (buzdolabı kapağının sürekli açılıp kapanması nedeniyle). (Emzirme Yanıtları Kitabı / Breastfeeding Answer Book, LLLI 2003)
Eğer iki kapılı ve buzluklu buzdolabınız varsa, anne sütü, buzluk bölümünde 3 - 4 aya kadar saklanabilir. (Emzirme Yanıtları Kitabı / Breastfeeding Answer Book LLLI 2003)
Derin dondurucuda sürekli 0º F (-18°C) de altı ay süresince saklanabilir. (Lawrence and Lawrence Breastfeeding, A Guide for the Medical Profession)
Eğer sakladığınız anne sütü hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, sütü atınız ve bebeğinize içirmeyiniz.
Ne tip bir kap kullanılmalıdır?
Buzdolabına, buzluğa veya derin dondurucuya konulan süt için şu kaplar önerilir:
Kalın ve sert kapaklı, hava almayan ve sıkı kapanan, plastik veya cam kaplar.
Derin dondurucu ve buzluklar için süt torbaları; bunlar özel olarak insan sütünü saklamak için üretilmiştir.
Tek kullanımlık biberon torbaları önerilmez.

Anne Sütü Nasıl Ilıtılır?
İdeal olan, donmuş sütün çözülmesini beklemektir.
Eğer ısıtma gerekiyorsa, kabı veya torbayı, sıcak akan çeşme suyu altına tutarak, sütü ılıtın.
Sütün ısısını asla kaynama noktasına getirmeyin. Donmuş süt çözülme aşamasında ekşi kokuyorsa, sütü dondurmadan önce, kabı sıcak buhar veya sıcak su altında haşlamak tavsiye edilir. (İçinde yüksek Lipase bulunan anne sütü dondurulduktan sonra ekşi kokabilir. Süt kabını, sıcak su veya buhara tutmak, bu ekşi kokuyu engeller.)
Isısını ölçmeden önce, anne sütünü, kabı içinde hafifçe döndürünüz, çalkalayınız. Üstte biriken kaymak kısmı, bunun sonucunda bütün süte dağılacaktır. (Saklanan sütün kaymak ve sıvı süt olarak ayrışması normaldir.) Kabı çok hızlı ve kuvvetli şekilde çalkalamayınız. Bu, anne sütünün içinde var olan değerli ve gerekli bir takım canlı maddeleri zedeleyecektir.
Anne sütünü ısıtmak için asla Mikrodalga fırın kullanmayınız.
Çözülmüş Anne Sütü
Eğer anne sütü önce dondurulmuş, sonra gene buzdolabının içinde çözülmüşse, 24 saat içinde tüketilmek üzere buzdolabında tutulabilir. Ancak süt kabının açılmamış olması gerekir.
Eğer buzdolabından çıkarılıp eritilmişse, dört saat içinde kullanılması gerekir.
Çözülmüş anne sütü tekrar dondurulmaz.
Biberon içinde tutulan artık anne sütünün bir sonraki beslenmeye kadar güvenli bir şekilde saklanabilip saklanamayacağı, aksi takdirde atılması gerekip gerekmediği bilinmemektedir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli, vakit ayırdığınız için çook teşekkürler...