20 Aralık 2012 Perşembe

Haşlama Et ve Nohutlu Şehriyeli Bulgur Pilavı


Haftasonu kardeşim İstanbul'dan yeğenini görmeye geldi, şans bu ya, Tuna da hasta oldu. Öyle olunca çoğu vaktimizi evde geçirmek durumunda kaldık. Ben hazırlıksızdım, hemen ve lezzetli olacak birşeyler yapmam gerekiyordu. Aklıma haşlama et ve güzel bir bulgur pilavı geldi. Sonuç beğenildi, pek hastalık ve kazalarla dolu da olsa, güzel bir haftasonu oldu.
İşte tarifler...

Haşlama et için kaç kişilik olacaksa ona göre et lazım, biz 5 kişiydik 1 - 1,2 kg kadar et kullandım.
Patates ve havuç oranı da tamamen zevke kalmış bence.

- 1 - 1.2 kg haşlamalık et
- 1 büyük soğan
- 2 büyük patates
- 2 havuç
- 1 adet defne yaprağı
- 2-3 adet top karabiber

Malzemeleri iri olacak şekilde doğruyoruz, soğanı dörde böldüm çok dağılmaması için. Hepsini düdüklü tencereye yerleştiriyoruz. Üzerine basacak kadar su ile doldurup, isteye göre tuz( 1-2 çay kaşığı ideal oluyor), 1 adet defne yaprağı ( daha çoğu bana baskın bir tat veriyor), 2-3 adet tane karabiberi de ekleyip ocağa koyuyoruz. yaklaşık 30-35 dakika içinde pişmiş oluyor. Fakat kendi düdüklü tencerenizin ayarına göre daha çabuk ya da geç de pişebilir.Bulgur pilavı içinse malzemelerimiz;

- 2 su bardağı bulgur
- 1 orta boy soan
- 1 kase haşlanmış nohut

Yemeklik doğradığımız soğanları yağ ile biraz kavuruyoruz, üzerine şehriyeleri ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Bulguru ekledikten sonra 4 su bardağı sıcak su ekleyip pişmeye bırakıyoruz. Çok yüksek ateş olmayacak, orta demde yavaş yavaş pilavımız pişiyor. Su eklediğimizde isteğe göre tuz eklemeyi unutmayın.

Afiyet olsun....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli, vakit ayırdığınız için çook teşekkürler...