30 Ocak 2013 Çarşamba

Sütünüzü arttırmanın yolları

Anne sütü bebekler için şifa kaynağı. Sağlık bakanlığı bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi için kampanyalar yürütüyor. Fakat çocuk hastanelerinde bile doktorlar artık mama kullanımı tavsiye eder olmuş, ben de kendi deneyimlerimde bunu gördüm.
En rahat, taze, hazır besin anne sütü, insan ek gıdalara geçtiğinde anlıyor bunu. Hangi öğün ne yedirsem, ne çeşit eklesem, dün bunu yedi  bugün farklı ne yapsam, yapılanı yemeyince başka ne alternatif hazırlasam vs vs gerçekten yorucu bir süreç. Ek gıdalara başlama ile sofradan yemeye başlama arasındaki zaman en zoru bence. Tuna 17. ayın içinde, yeni yeni sofrada ne varsa ondan alıyor, eskiden daha çok itiraz ederdi, şimdi öyle değil, önce bakıyor, gözüyle seçiyor, sonra da gönlü olursa deniyor. Bir ara sadece sebze çorbası, muhallebi yerdi, pütürlü gıdalara daha tavırlı idi, dişleri daha azdı, istese de yiyemiyordu, neyseki o dönemi atlatıyoruz.
Anlattığım zorlukları yaşamadan önce sırf anne sütü verilebilecek dönemde tüm annelere tavsiyem bol bol süt, bol bol emzirme. Anne sütünün kalitesine dikkat ederse ve yeteri sıklıkta emzirirse süt de bebek için yeterli oluyor. Ben ilk 6 ay sırf anne sütü, 6-9 ay anne sütü ağırlıklı, sonrasında 12. aya kadar yine her öğlen işten eve gitmeye devam ederek ama önce gıdalar sonra süt vererek, 12. aydan sonra ise öğle yemeklerinde eve gitmeyi keserek hala 17 ayında oğlumu emziriyorum. Sırf anne sütü aldığı dönemde çok rahat kilo alıyordu Tuna, çünkü ne zaman istese emzirdim, emzirme zamanlarını hiç aksatmadım ve her fırsatta süt sağdım.Kendi deneyimlerimden süt arttırma yöntemleri....

Bol sıvı tüketimi :  Her türlü sıvı tüketimi önemli ama suyun yerini tutmuyor, her emzirme öncesi bir koca bardak yaklaşık 500 ml su içiyorum. Bazen ilave olarak emzirme sırasında da içtiğim olurdu. Günce 3-5 litrenin altına düşmemek lazım. Önce annenin sıvı tüketimi yeterli olacak ki, sütün ana kaynağı su vucüttan eksik olmasın. İçerik önemli olduğu için ben çay, kahve, gazlı içecek tüketimimi minumum da tuttum sık emzirdiğim dönemde.

Sık sık emzirin : Çalışan anne olarak bir fiil yaşadığım birşey, haftasonları bebeğinizle daha çok vakit geçirme ve emzirme şansım oluyor, her hafta pazartesi sütüm artmış olurdu, sık emzirmek süt arttırmak için çok önemli.

Süt sağmak : Eğer bebeğiniz ilk aylarında memedeki sütü tamamen bitiremiyorsa, genelde öyle oluyor, bebeğin emmediği sütü sağmak tekrar süt üretimi için çok önemli. Eğer bazı öğünlerde emziremiyorsanız, yine o sütü sağarak saklarsanız, diğer öğüne vücudunuzun süt üretimini desteklemiş oluyorsunuz.

Düzenli yemek yemek : Aynı sıvı tüketimi gibi, annenin beslenmesinin süt üretimi ve kalitesi üzerine etkisi tartışılmaz. Anne emzirdiği dönemde bence kilo vermek için diyet uygulamamalı, sizin vereceğiniz birkaç kilo yerine bebeğinizin alacağı birkaç kilo çok daha önemli. Siz sonrasında da kilo verebilirsiniz, ama bebeğiniz sizin sütünüzden edineceği faydayı başka bir gıdadan alamıyor malesef. Sabah kalktığınızda bebeğinizi emzirmeden ağzınıza bir lokma yiyecek koymak, gece sık sık emzirmiş iseniz, kahvaltınız edip sabah ilk emzirmenizi yapmanızı tavsiye ederim. Yemek saatlerinizin düzenli olması, öğün atlamamak süt üretecek vücudunuz için yeterli enerjiyi sağlamak anlamına geliyor.

Yeşillik tüketin :  Bol yeşil salata tüketin, süt üretimini arttırıyor.

Rezene ve süt çayları için : Rezene hem süt arttırımı, hem de bebeğinizin gaz problemi için annenin tüketebileceği en faydalı çaylardan. Süt yapıcı çaylarında faydasını gördüm, bir dönem günde 2 tane içiyordum.

İyi uyku uyuyun, dinlenmenize dikkat edin : Süt üretimi enerji isteyen bir işlem. 100 ml anne sütünde yaklaşık 60 kalori var. Bunun için anne bedeninin dinlenmesi lazım, eskilerinde dediği gibi, bebeğiniz uyuduğunda sizde yatın dinlenin veya istirahat edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli, vakit ayırdığınız için çook teşekkürler...