26 Mayıs 2015 Salı

Et Suyu Yapımı

Et suyu ile ilgili çok tartışmalar var, faydalıdır, değildir, kaynayınca suda kalan besin yoktur vs. Ben olduğuna inanıyorum, lezzetine güveniyorum ve evimde de kendi et suyumu düzenli olarak yapıyorum.  Tuna 1 yaşına kadar büyük baş hayvan kemiği yağlıdır, ağır gelir dediler diye kuzu koyun kemiğinden yapmıştım. Sonrasında da dana kemiğinden yapıyorum, özellikle içi ilikli olan kemikleri tercih etmelisiniz, hatta kaynakttıktan sonra ben özellikle kemiğin iliğini ve kıkırdak kısmında bulunan jeli et suyuna ilave ediyorum.
Bir sürü farklı yöntem ile dondurdum ama en pratiği porsiyonluk olarak bardaklarda dondurmak. Bardaklar kağıt ya da plastik olabilir, kapaklı olması kokusunun buzdolabına karışmaması açısından daha rahat oluyor. plastik bardaklarda et suyunu sıcakken değil, soğuyunca koymak lazım, plastik ısıyla temas ettiğinde kanserojen maddeler üretiyor.

Kemikleri düdüklü tencereye koyuyorum, içine bir büyük soğan, 3-4 adet tane karabiber, 1-2 adet defne yaprağı koyuyorum ve kaynatıyorum. Sonrasında soğutup bardaklara servis yaptıktan sonra buzluğun kapağına sıralıyorum. Kullanım için birer porsiyon alıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli, vakit ayırdığınız için çook teşekkürler...